Drukuj

Przekazujemy informację PT KRUS w Górze na temat bezpieczeństwa podczas żniw.

 

Rolnicy, żniwa to okres wzmożonych prac, gdzie pośpiech, nieuwaga, błędna ocena możliwości, a nawet lekkomyślność mogą stać się przyczynami wypadków. Pamiętajmy również, że wysokie temperatury przyczyniają się do obniżenia koncentracji, co może skutkować niebezpieczeństwem. W trakcie żniw obserwujemy często wzmożony ruch maszyn rolniczych na drogach, dlatego kierujący nimi, powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach.

O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą - grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę. Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu z pola, stoją na zaczepie przyczepy – jest to zachowanie niedopuszczalne, gdyż w momencie chwilowej utraty równowagi rolnik może spaść z dyszla, wprost pod koła maszyny i może skończyć się to tragicznie.

Przed rozpoczęciem żniw sprawdźmy:

Pamiętajmy:

Najważniejszy jest własny dobry przykład - pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci, które nas uważnie obserwują i naśladują.